Laboratorium przyszłości

Laboratorium Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest  budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym ,gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował ,że umiejętności matematyczne w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratorium Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Laboratorium Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych ,kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach Laboratorium Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 70 000 i wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt :

1. Drukarkę 3D wraz z akcesoriami Antycubic4max
  2. Laptopa HP
  3. Gogle VR Class
  4. Kamerę przenośną cyfrową wraz z akcesoriami
  5. Aparat fotograficzny Canon wraz z akcesoriami
  6. Zestaw szaf
  7. Klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami Mały Chemik
  8. Mikroskopy wraz z akcesoriami
  9. Klocki do samodzielnej konstrukcji wraz z akcesoriami sekrety elektroniki
  10. Oświetlenie do realizacji nagrań Softbox
  11. Robot edukacyjny wraz z akcesoriami JIMU Box, VEX IQ
  12. Lutownica/Stacja lutownicza
  13. Mikrofony z akcesoriami
  14. Monitor interaktywny

Wrzesień to pierwszy miesiąc, w którym uczniowie naszej szkoły pracowali z  wykorzystaniem sprzętu zakupionego przez szkołę w ramach „Laboratorium przyszłości”. Pod kierunkiem nauczycieli informatyki uczniowie mieli możliwość zbudowania robotów za pomocą zestawów Jimu Box oraz  wydrukowali  pierwszy produkt z wykorzystaniem drukarki 3D. Zajęcia  z wykorzystaniem nowoczesnej technologii otwierają nowe możliwości,  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

W miesiącu październiku w ramach Laboratorium Przyszłości za pomocą gogli VR uczniowie mogli przenieść się w świat wirtualnej rzeczywistości.

19 .X.2022r.  w klasie 5a odbyła się ciekawa lekcja biologii. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela  wykonywali proste preparaty mikroskopowe. Do tego celu użyli bulwy ziemniaka. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Wszyscy celująco wykonali    preparaty oraz  odszukali w polu widzenia komórki skrobi ziemniaka Prawidłowo wykonanie zadania sprawiało uczniom ogromną satysfakcję, szczególnie dlatego ,że mogli korzystać z ” Podręcznego laboratorium”  , w tym nowego mikroskopu świetlnego oraz przyrządów preparacyjnych  zakupionych w ramach ” Laboratorium przyszłości”.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 3a zaśpiewali piosenkę pt.” Co to jest niepodległości?” odtwarzaną na monitorze interaktywnym . Uczniowie zapamiętali z niej, m.in, że Polska była pod zaborami Rosji, Austrii i Prus przez 123 lata oraz że odzyskaliśmy niepodległość 11.11.1918r. Na lekcji była obecna p. Dyrektor, która była dumna z wiedzy i postawy uczniów.

Miło nam poinformować, że w bieżącym  roku szkolnym 2022/2023 klasy:
2a,2b,3a,3b wraz z wychowawcami realizują  ogólnopolski projekt
edukacyjny „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”.
Projekt daje możliwość realizacji podstawy programowej kształcenia
ogólnego w efektywny i atrakcyjny sposób – poprzez wykorzystanie
narzędzi multimedialnych i informatycznych m.in. z programu
„Laboratoria przyszłości” oraz odkrywania tajników współczesnych
technologii.Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli będą wykonywać  trzy
wybrane zadania z czterech modułów, łącznie dwanaście zadań. Zachęcamy
do oglądania zdjęć ze zrealizowanych zadań, które na bieżąco będą
publikowane na stronie naszej szkoły.